Moje články

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Předčasné nadšení

  Drabble: 

  Takovým běžným pracovním úkolem elektrotechnického vývojáře může být třeba změření účinnosti skvělého produktu jeho společnosti. Pro měření si jistě zvolí ten nejlepší a nejkomplikovanější analyzátor, který v laboratoři najde a s chutí se pustí do měření. Výsledky se na první pohled zdají být úžasné, a tak hned píše svému nadřízenému email s předběžnou zprávou a je za to náležitě pochválen.

  Jenže co čert nechce… Při detailním zpracování výsledků zjistí, že data nedávají vůbec smysl a celé měření se bude muset opakovat! Po náročné a zdlouhavé kontrole se ukáže, že kalibrace přístroje je propadá. Ještě, že je to na koho hodit!

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Rozšířené možnosti využití vrtačky

  Drabble: 

  Být milou a podporující ženou, může být někdy výzva i v normální domácnosti. Ovšem pokud je vaším mužem mírně střelený vědátor, který si nosí práci domů, stává se z toho úkol jen pro ty nejotrlejší z vás.
  Výpadky elektrického proudu v celé ulici způsobené nezdařenými pokusy jsou pro takový život téměř rutinou. Klid ovšem nemůžete mít ani v kuchyni, protože vašeho vědátora při shánění součástek jen tak něco nezastaví. Například si chcete připravit nějaký výborný dezert, ale váš vědátor nutně potřeboval součástky z vašeho mixéru na jeho veledůležitý vynález a musíte si těsto ušlehat vrtačkou.

  No, kdo tohle dokáže vydržet?

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Alergeny a jejich potenciální hrozba pro lidstvo

  Úvodní poznámka: 

  Tak tohle téma bylo teda zoufalství, které se v průběhu večera proměnilo v náramnou zábavu haha!

  Drabble: 

  Přemýšlel jsem nad tím, jak vynálezci dávají svým výtvorům velmi kreativní názvy a z nich pak musí vytvořit nějakou neforemnou zkratku, protože by byl název příliš dlouhý a komplikovaný pro používání.
  Co kdyby však vynálezce dostal jako první nápad zkratku a k té by následně vytvořil naprosto ideálně se hodící vynález. Jenže co dokážete v tomhle jarním období kdy neustále smrkáte a pálí vás oči ze všech těch alergenů ve vzduchu…. To se zmůžeme tak leda na „Mrk smrk“. Co si s tím jako proboha máme počít? Vytvoříme snad Megalomanský radioaktivní kazič splácaný mocnou rušivou kovadlinou? Nebo ještě něco děsivějšího?

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Cínová hora malých rozměrů s velkým ničivým potenciálem

  Úvodní poznámka: 

  Oh! No výtečně, i když mi to bylo neustále připomínáno, tak sem zakufroval start letošní sezóny :D Ale jistě prominete, neboť jsem byl velmi zaneprázdněn vymýšlením naprostých střeleností s velmi hypotetickou možností stát se něčím užitečným.
  Každopádně za rok toho hodně vybouchlo z různých příčin, znalosti se v určitých směrech zdokonalily a v určitých naopak povadly, tak uvidíme, jaké to zanechalo následky na schopnostech psaní drabble :D

  Drabble: 

  Zapájet například procesor, který má kupu malinkých nožiček vzdálených od sebe jen 0,4 mm je jistě snadné v nějakém z paralelních vesmírů, kde se lidem netřepou ruce.

  V tom našem bohužel musíme sladit kmity rukou, aby se na nožičku naneslo přesné množství cínu. Velmi často se však přižene záhadná gravitační vlna a její vinou dojde k rozladění synchronních kmitů rukou a vytvoříme nechtěnou horu cínu, která dokonale propojí několik nožiček k sobě. Taková malá katastrofa…

  Aby se redukoval počet elektrotechniků, kteří si v zoufalství vážou oprátky na prodlužkách, byly vynalezeny sosáky cínu, které dokáží dokonale eliminovat hrozbu potenciálního globálního problému.

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Usměvavé kočičí skvosty

  Úvodní poznámka: 

  Co může být více nahodilé než moje myšlenky při vymýšlení drabble!

  Drabble: 

  Vytvořit drabble na chechctáky?! To je úplně v pohodě!

  Už to není v pohodě…

  Je to totálně v háji…

  To může být zase tisíc věcí… Hen smajlíci, které viděla Líza Simpsonová, když byla na veselých pilulkách a peníze…

  To vždycky říkal tata tyjo, že nemá chechtáky.

  Hmm Disco club Chechták díky google to fakt pomáhá!

  Anglický překlad chechtáku? Asi ne…

  Cože! Jenom 62 slov...

  A výborně nové video od juiceboxforyou!

  Co kdybych opravil tady ten USB kabel?

  „Tak co Verčo kolik máš slov?“

  „ůlppppyo tuzuuuuuuuuuuuu“

  Aha kocouři už píšou drabble fajn….

  Čím blíž půlnoci, tím víc komentářů… Ještě času dost!

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Liščí spotrovní praktiky

  Úvodní poznámka: 

  Poslední drabble, tak si dovolím šlápnout mimo moji oblíbenou vědu ve sto slovech :)

  Snad se bude líbit!

  Drabble: 

  Velké drama se dnes odehrálo na posledním závodě v běhu na 3000 metrů!

  Všechno už vypadalo na triumfální vítězství ještěrčího sprintera, když v tom se těsně před cílem zakousla do závodníkova ocasu plazící se zmije, která teprve dokončovala své první kolo.

  Zdánlivě naprosto beznadějnou situaci zachránil ještěrčí sprinter pohotovým odhozením zátěže ve formě zmije i ocasu. Náhlá ztráta hmotnosti zajistila jen těsné vítězství nad liščím soupeřem.

  Na konci závodu byla zmije přizvána k podání vysvětlení incidentu.

  „Víte, přišla za mnou vypočítavá liška s tím, že bychom si jako predátoři měli pomáhat, a sledovat vítězství plaza se mi tedy fakt nechtělo!“

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Dvě stě milionů let od velkého třesku

  Úvodní poznámka: 

  Pokud to půjde dobře, tak se nového vesmírného dalekohledu dočkáme v roce 2021!

  Drabble: 

  Už 29 let starý Hubbleův vesmírný dalekohled, kterému jako jedinému museli dávat na oběžné dráze brýle, pomalu klesá do nižších vrstev atmosféry a jeho zánik se nezadržitelně blíží. Raketoplány už nelétají a nemůže se ani uvažovat o plánovaném snesení dalekohledu do muzea.

  A jak je v dnešní době zvykem, rozhodlo se vybudovat co nejdříve nový, lepší a větší vesmírný dalekohled Jamese Webba (samozřejmě má 6 let zpoždění). Ten bude oproti ultrafialovému Hubblu snímat infračervené záření pomocí obrovského 6,5metrového rozkládacího zrcadla. Díky tomu by měl vidět ještě dál a ukázat záhady vesmíru staršího o 280 milionů let, než viděl Hubble.

  Obrázek: 
  Závěrečná poznámka: 

  Taková zajímavost... Oproti Hubblu bude dalekohled Jamese Webba umístěn 1,5 milionu kilometrů za zemi aby naše slunce nerušilo jeho snímače a sám dalekohled musí mít teplotu asi -220°C, protože by zachytával záření svého vlastního tepla.

  Má dokonce i sluneční clonu, která mu s trochou fantazie propůjčuje vzhled Imperial Star Destroyeru ze Star Wars :D

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Kvantovou fyziku nejlépe pochopíte v bazénu

  Úvodní poznámka: 

  Někdy si říkám, jestli může být nějaký učitel fyziky normální :D

  Drabble: 

  Do přednáškové místnosti přichází zatím asi nejpodivnější profesor, kterého jsme doposud mohli spatřit.

  Naše pohledy upoutá velmi staré bílé triko s otrhaným neidentifikovatelným nažehlovacím motivem, které je zakasáno do velmi obnošených manšestrových kalhot opásaných starým kusem špagátu.

  Je naprosto úsměvné, když se vám následně takhle vypadající člověk snaží vysvětlit principy kvantové fyziky na studentech rozbíhajících se proti zdi.

  Konzultace z důvodu nepochopení tématu je nevyhnutelná… Jenže se místo opravdu věcné rady dozvíte, že kvantovou fyziku nejlépe pochopíte v bazénu a že to máte zkusit. Nezbývá vám nic jiného než si o takovém člověku myslet, že je to to naprostý idiot!

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Dotěrný hmyz a tlupa znuděných inženýrů

  Úvodní poznámka: 

  Taková akce ze včerejšího vyhlížení víkendu :D

  Drabble: 

  Je hezký slunečný pátek a v kanceláři vývojového týmu se intenzivně větrá smradová bomba, kterou vypustil kolega Ticháček.

  Když v tom se přiletí na návštěvu podívat nezvaný host – sršeň. Vyděšeně na sebe všichni koukáme doufajíce, že si to sršeň rozmyslí a otevřeným oknem si poletí vstříc světlým zítřkům. K jeho smůle cestu ven nenašel a započala likvidační akce.

  Klasické vražedné prostředky ve formě novin nepřipadají v úvahu. „Zmrazíme ho!“ ozvalo se od kolegy a už vytahoval kapalný oxid uhličitý.

  „Přímý zásah! Ten to už nerozdýchá,“ hlásí kolega.

  Pro jistotu ještě přispěchám s vysokonapěťovým generátorem a naložím mu pár kilovoltových výbojů.

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Na první pohled to vypadalo jednoduše

  Úvodní poznámka: 

  Pojďme si trochu rozebrat takový proces lakování. V mém případě pokus o lakování veterána :D

  Drabble: 

  Víte řeknete si, co na tom asi může být… Vzít barvu, nastříkat ji na plech a voala máte dokonalý povrch lesklý jako zrcadlo.

  Tak na to můžete rovnou zapomenout! Lakování je taková trochu alchymie říznutá černou magií. Než se vůbec pustíme do lakování je třeba povrch důkladně očistit. Trochu to teda pošudlíme hadrem a hurá do lakování co?

  Tak snadno to teda nepůjde! Moucha přilepená v barvě a kolem šest podivných teček. Tak na mouchy jsou ty komory s filtry… Ale co ty tečky? To mastnota špatně odmaštěného povrchu porušila povrchové napětí barvy a vytvořil se defekt zvaný rybí oko.

  Závěrečná poznámka: 

  A nemyslete si, že jenom dobrým prostředím a přípravou se z vás stane lakýrník! Jak sem napsal... Je to alchymie, kdy se snažíte trefit poměry různých chemikálií, které můžou chování barvy zlepšit, nebo taky výrazně zhoršit a taky musíte naprosto dokonale mávat rukou jako kouzelník, aby se nanesla rovnoměrná vrstvička barvy :D

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Jeden protokol vládne všem

  Úvodní poznámka: 

  V dnešním drabblátku bychom měli vzpomenout na něco, co používáme v dnešní době každý den.

  Drabble: 

  Když sem byl malý kluk, počítač byla naprosto nemyslitelná investice, a tak jsem se jal rozvíjet své vetešnické dovednosti. Díky tomu se mi povedlo sehnat všemožné perly, od prvních notebooků s černobílým displayem, po počítače ukrývající stovky starých her. Všechno to byly stroje z doby, kdy měla každá periferie svůj vlastní port.

  Svůj první počítač s USB portem, vyměněný za lampové rádio, si budu doteď pamatovat stejně jako první USB myš, kterou sem v něm mohl vyzkoušet.

  Dneska se už ani nepozastavujeme nad úžasnou univerzálností USB, které nám jedním portem dovolí připojit všechny periferie a jako bonus nabije náš mobil.

  Závěrečná poznámka: 

  USB za svých 23 let co je tu s námi ušlo pořádný kus cesty. Od pomalého portu, ve kterém toho zase tak moc nešlo, přes éru MP3 přehrávačů po dnešní dobu, kdy je jeho rychlost větší než rychlost vašeho internetového připojení a můžeme přes něj přenášet dostatek výkonu na nabíjení notebooku.

  Kdo ví kam se takovým tempem univerzálnosti posune za pár let...

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Amerika proti zbytku světa

  Úvodní poznámka: 

  Neustále trvající tvrdohlavost Američanů držet si svůj nelogický imperiální systém jednotek stále přináší problémy...

  Drabble: 

  V laboratořích raketových motorů JPL právě sestavují motor pro satelit Mars Climate Orbiter. „Pánové, co jsou to tady za zmatky! V regálu jsou ještě stále palcové matky, přestože jsme už dávno celoplošně přešli na metrický systém.“

  Zato ve vývojovém centru řídicího softwaru Lockheed Martin stále vládne Americký patriotismus. „Co to tam píšeš za podivné jednotky, hezky tam dej naše libry, kdo se v tom má potom vyznat“

  To, že v NASA pro své výpočty trajektorie satelitů používají správně metrické jednotky, na sebe nechalo čekat téměř deset měsíců. Satelit zažehl svůj pomocný motor na 4,45krát delší dobu a shořel v atmosféře.

  Závěrečná poznámka: 

  A problémy nejsou jen u satelitů, ale třeba i u letadel. Jednomu letadlu se dotankovalo palivo v librách i když byl požadavek v kilogramech a v průběhu letu jim téměř došlo palivo.

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Přesná poloha

  Úvodní poznámka: 

  Jak spolu souvisí atomové hodiny a přesnost GPS navigace? To se třeba dozvíte v dnešním drabble!

  Drabble: 

  „Hele a kolik máš teď hodin?“ Ptá se satelit GPS svého kolegy.

  „No u mě mám zrovna padesát tři vteřin po půlnoci s přesností na 14 ns.“

  „Tomu neuvěříte, ale já mám úplně stejný čas!“ Volá zpovzdálí třetí satelit.

  Do konverzace se vloží čtvrtý satelit: „Nechci vám tu skákat do řeči, ale všichni máme velmi přesné cesiové atomové hodiny, které se zpozdí o jednu vteřinu za 138 milionů let. Je teda docela logické, že máme všichni stejný čas. Pokud by se nám čas lišil, byť o jednu milisekundu, tak by se všem ubožákům dole ukazovala poloha posunutá o 300 km!“

  Závěrečná poznámka: 

  Satelity GPS posílají periodicky signál o své poloze a přesném čase v jakém se zrovna v této poloze nacházely. Tento čas musí být velmi přesný protože přijímač GPS si porovná svůj čas a čas kdy satelit odeslal signál, z rozdílu mu pak vyjde čas, který vynásobí rychlostí světla a vyjde mu, jak daleko se nachází od satelitu. I drobná odchylka v řádech milisekund dokáže vytvořit odchylku ve výpočtu polohy ve stovkách kilometrů.

  Pro určení polohy potřebuje přijímač GPS signál od minimálně čtyřech satelitů aby si mohl vypočítat i nadmořskou výšku, která ještě více pomáhá zpřesnit polohu.

  V současné době se dávají do provozu satelity, které využívají nové optické hodiny, které jsou ještě přesnější a dokážeme díky nim určit polohu s přesností na 30cm ;)

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Prostřelená plechovka od piva

  Úvodní poznámka: 

  Dáme si zase něco ze života... Ty pocity a náhlé zklamání, když jste si mysleli, že něco fakt musí fungovat zažil nejeden vědec či technik.

  Drabble: 

  Přemýšlím nad svým tématem bakalářské práce. „Hmm co bych tak mohl vytvořit. Na mikroelektronice nejsou vypsaná témata zajímavá. Co tak sestavit elektromagnetické dělo! Všechny elektromagnetické urychlovače mají naprosto příšerou účinnost, ale staví je podivíni, kteří vůbec nerozumí fyzikálním principům funkce elektromagnetu. To zvládnu vylepšit levou zadní!“ Jsem si jako naivní snílek myslel, že dokážu všechno.

  S problémy protlačím téma práce naprosto neodpovídající zaměření oboru a pustím se do bádání. „Wohoho! Ono to fakt střílí!“ Jenže radost z prvních prostřelených plechovek od piva záhy pokazí první kontrolní výpočet účinnosti. „Cože?! Jenom 1,4% to není možné vždyť sem udělal všechno správně.“

  Závěrečná poznámka: 

  PS. V diplomce se to prokletí nakonec povedlo zlomit!

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Metanolová aféra

  Úvodní poznámka: 

  Tak dneska koukneme pod pokličku detekce metanolu v pančovaném alkoholu :D

  Drabble: 

  „Dobrý den krajská hygienická kontrola, přišli jsme na kontrolu složení podávaného alkoholu na základě anonymního oznámení.“ Tak nějak se získávají vzorky do laboratoře plynové chromatografie.

  Plynový chromatograf má zajímavý detekční systém! Ten využívá takzvaný electron capture detector (ECD), ve kterém se za tvorby beta záření rozpadá plíšek izotopu niklu 63 na stabilní izotop mědi 63. Proud elektronů detekujeme ve formě procházejícího proudu. Prolétající částice pak svou elektronegativitou sežerou některé elektrony a tuto změnu můžeme změřit.

  Tento izotop niklu je zvláštní především svým poločasem rozpadu 100,1 let. Takže, pokud by se chromatograf nerozpadnul, museli bychom jednou za sto let plíšek vyměnit.

  Závěrečná poznámka: 

  Plynový chromatograf ikdyž se nezdá, může pracovat i s kapalnými látkami jako je alkohol. Dokáže je převést do plynné fáze aniž by došlo k rozpadu ;)

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Následky zkouškového období

  Úvodní poznámka: 

  Dneska si dáme takovou věc dob mých školních let, přesněji tedy návrat do života po měsíci intenzivního zkouškového.

  Drabble: 

  Už na soutěži hasičů tušíte, že něco není, tak úplně v pořádku. Při utíkání s proudnicí k terči přemýšlíte nad tím, jak vypočítat dynamiku kapalin v nyní už historickém odstředivém čerpadle PS12.

  O to víc vás překvapí, že voda, kvůli chybějící proměnné ve formě neschopného strojníka, vůbec nepřitekla. S hrůzou ze sociálního kontaktu se nějak odhodláte jít zapít to zasloužené poslední místo.

  Koukáte na ten půllitr piva jako zjevení a udivují vás bublinky unikajícího oxidu uhličitého. Přemýšlíte nad tím, jakou rovnicí by se dal popsat nepravidelný rádius právě upečené klobásky. Cítíte se sám mezi lidmi, kteří váš stav nedokážou pochopit.

  Závěrečná poznámka: 

  Dneska je to takové chaotické, ale přes ty velikonoce to jde poněkud hůř :D

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Samozvaní odborníci

  Úvodní poznámka: 

  Další drabblátko ze života!

  Drabble: 

  „Běž nahodit ten jistič prosím. Já zase zapnula dohromady konvici i sporák.“ Zdánlivě nevinná událost, která se občas povede i několikrát za den. Ovšem jistič se při každém vypnutí velkého nadproudu opotřebovává a v ideálním případě zvládne podobných cvaknutí bezpečně kolem čtyřech tisíc. Co se ale pak stane, když po všech těch vypnutích jistič selže v případě opravdové poruchy…

  Požáry způsobené závadou na elektroinstalaci jsou poměrně častá záležitost. Do stejně nebezpečné kategorie se řadí i odfláknuté zapojování zásuvek, které jsou následně životu nebezpečné. Proto jsou tyhle zdánlivě drobné prohřešky neodpustitelné a všem samozvaným odborníkům by se měly preventivně usekat ruce!

  Závěrečná poznámka: 

  Pokud vás kopou zásuvky, nebo nahazujete jističe jako na běžícím pásu, raději bych neotálel a možná se pustil do nějakého řešení. I když hasiči budou rádi za nějaký ten výjezd :D

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Od zoufalství k úspěchu

  Úvodní poznámka: 

  Aneb jak někdy metoda pokus-omyl dokáže vyřešit jinak neřešitelné problémy

  Drabble: 

  „Doháje s tou proudovou regulací! Není možné, aby se to chovalo takhle debilně,“ nadávám si nad právě sestaveným měničem.

  Je to už měsíc od sestavení a stále jsem nebyl schopný přimět proudovou smyčku na měniči pro korekci tvaru odebíraného proudu fungovat. Pro splnění norem musí být tvar odebíraného proudu co nejvíce podobný sinusovému průběhu napětí v zásuvce.

  Ze zoufalství jsem začal naprosto chaoticky měnit hodnoty součástek a snažil sem se přijít na to, která nejvíc změní chování měniče. „No tak… Která bude další, nehlaste se všechny!“

  Kupodivu to po mnoha pokusech vyšlo a změnou filtračního kondenzátoru C14 začal měnič fungovat!

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Bez odrazu se ozvěny nedočkáme

  Úvodní poznámka: 

  Dneska jsem se poprvé přijel podívat do vojenského výzkumného ústavu ve Vyškově. Docela jsem spěchal, protože jsem se těšil, ale taky jsem vezl hladovým kolegům velkou svačinu. A zase jsem si jednou svou roztržitostí mohl ublížit haha

  Drabble: 

  U vstupní brány si mě důkladně prolustruje ozbrojená kontrola a rychle si připomenu, že je to tu asi opravdu přísně tajné.

  V rozsáhlém areálu, obehnaném elektrickým plotem, jsem našel své kolegy a naskytl se mi pohled do bezodrazové haly, na měření odolnosti proti elektromagnetickému rušení. Zvědavost mi nedala a chtěl jsem si vyzkoušet, jaký je to pocit neslyšet ozvěnu svého hlasu. Udělal jsem pár kroků dovnitř, ale naštěstí mě zastavil kolega.

  „Pokud se máš rád nechodil bych tam… Je tam zrovna elektromagnetické pole o intenzitě přes 30V/m.“

  Vzpomenu si na vyprávění o uvařené obsluze vysílače a mizím do bezpečí velína.

  Závěrečná poznámka: 

  Bezpečný limit elektromagnetického záření je 6V/m při vzdálenosti 85m od zdroje záření. Jít se kouknout na dva metry blízko k něčemu co svítí intenzitou větší než 30V/m je opravdu slušná šílenost!

  A koho zajímá jak taková bezodrazová komora vypadá... Tak sem vám udělal jednu přísně tajnou fotku:
  https://img28.rajce.idnes.cz/d2801/15/15070/15070720_4df0ce177692ac7cd07...

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Vrtule se sebevražednými sklony

  Úvodní poznámka: 

  Dáme si zase něco ze života. A pokud vás zajímá, jak to dopadlo s vrtulí určitě doporučuju přečíst závěrečnou poznámku!

  Drabble: 

  Majitel aeroklubu Kroměříž si právě ve svém oblíbeném ultralightu dělal otočku nad Záhlinickými rybníky. V tom se ozvala rána a otáčky motoru vystřelily za roh ukazatele. Instinktivně vypnul motor a pokoušel se přistát. Ve volné chvíli se ohlédl za sebe zjistil, že jeho tlačná vrtule úplně chybí!

  „Jak se to sakra mohlo stát, všechny šrouby se měnily při pravidelné údržbě docela nedávno,“ pomyslel si.

  Po přistání však zjistil, že šrouby za upadnutí vrtule vůbec nemohly. Ulomil se kus hřídele, která byla kvůli odfláknuté konstrukci namáhaná velkou radiální silou a vytvořily se malé únavové praskliny, které ukázaly, jak dokážou být nebezpečné.

  Závěrečná poznámka: 

  Zmatená vrtule se pak rozhodla, že si zaparkuje rovnou v novém solárním panelu na střeše mého šéfa! No jaká je pravděpodobnost, že se něco podobného asi může stát? (Rána to byla žeprý velká :D)

  https://img28.rajce.idnes.cz/d2801/15/15070/15070720_4df0ce177692ac7cd07...

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Sen malé hvězdičky

  Úvodní poznámka: 

  Když sem načal ten vodík, tak těch hvězdách je ho taky hodně! :D

  Drabble: 

  Narodila se malá hvězdička a vždy svým větším a zářivějším sestrám záviděla jejich jasný svit.

  „Jednou bych chtěla být tou nezářivější hvězdou“ přála si hvězdička.

  Čas plynul a hvězdička jadernou fúzí ve svém jádru přeměňovala vodík na helium.

  Když v tom jí její zásoby vodíku došly a maličká hvězdička se proměnila na zářícího červeného obra, ale ani to nestačilo k tomu, aby byla nejzářivější hvězdou.

  V jejím jádru se mezitím spotřebovaly poslední zbytky vodíku. To dosáhlo Chandrasekharovy meze a zhroutilo se za uvolnění energie, která roztrhala hvězdičku na kusy. Hvězdička však dosáhla svého, protože byla v tento okamžik tou nejzářivější!

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Oprava fénu na vlasy

  Úvodní poznámka: 

  Přemýšleli jste někdy jaký by byl život se šíleným elektrikářem, který má neustále potřebu něco rozebírat a upravovat?
  Uděláme si tady takové okénko, jak by to mohlo vypadat.

  Drabble: 

  Verunce se pokazil fén na vlasy!

  „To je teda obrovský průšvih…“ pomyslel si šílený elektrikář Martin. „Musím ten fén nějak opravit, přeci nepůjde spát s mokrými vlasy…“

  Martin se tedy dal do práce. Rozebral fén a zjistil, že motor ventilátoru je úplně zničený.

  „Doprčic! Druhý motor teď neseženu, to chce záložní plán! Na tu televizi se stejně nedíváme, potřebuju z ní vysokonapěťový zdroj a pár špendlíků.“

  „Proboha, jak pomocí toho chceš opravit fén?“

  „No to je jasné ze špendlíků a vysokonapěťového zdroje vytvořím iontový vítr, který bude foukat přes stále funkční topné těleso a ty si budeš moct vyfénovat vlasy!“

  Závěrečná poznámka: 

  Komerčně dostupné iontové fény stále používají ventilátory, protože si nikdo netroufne pustit do fénu čtyřicet tisíc voltů, aby ten iontový vítr za něco stál :D

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Velmi silná vazba

  Úvodní poznámka: 

  Atom vodíku se u nás na zemi vyskytuje především ve formě molekul H2 a osamocená elementární forma H je opravdu vzácná.

  Drabble: 

  Při výbuchu sopky se do vzduchu dostal velmi vzácný osamocený atom vodíku. Bylo mu hrozně smutno a toužil si najít nějakého kamaráda. V bouřlivých reakcích se potkal například s uhlíkem nebo kyslíkem, ale jejich vazba nebyla nikdy dost silná. Při každé další reakci byl odstrčen a zůstal chudák zase sám.

  Atom vodíku si pomalu začínal myslet, že zůstane navždy opuštěný. Ale najednou v tom zmatku zahlédl atom, který mu byl nápadně podobný a něco ho k němu hrozně táhlo. Ano byl to druhý atom vodíku a přitáhla je k sobě nejsilnější kovalentní vazba typu sigma. Teď můžou zůstat pořád spolu!

  Závěrečná poznámka: 

  Žeprý se nejvíc toho elementárního vodíku nachází v sopečných plynech, tak proto takový začátek :D

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Výtvor architekta

  Úvodní poznámka: 

  Už od nepaměti dávají architekti velmi zabrat všem inženýrům, kteří se snaží realizovat jejich praštěné nápady. A nejspíš nejsme daleko od toho, aby jsme v nich mohli bydlet :D

  Drabble: 

  “Dobrý den, já jsem tady na to posouzení technologické realizovatelnosti svého návrhu moderní čtvrti.“

  Inženýr otevře složku s návrhy a s vytřeštěnýma očima vyprskne: „Co to má jako být?!“

  Architekt se lišácky usměje. „No... Vzdušné zámky přece! Není to snad poznat?“

  Druhý pohled je už o něco méně děsivý. „Hmm tak dobře… On chce vznášející se zámečky… Kdybych je chtěl držet ve vzduchu elektromagnetem, tak by se pro jednu čtvrť musel postavit další Temelín. Ale co taková supravodivá levitace… Ten odpařující se kapalný dusík by vypadal jako ty mraky, co nakreslil…“ mumlá si pro sebe Inženýr.

  „Rozpočet je opravdu neomezený?“

  Závěrečná poznámka: 

  Dobře ani varianta se supravodiči by nebyla moc ekonomicky efektivní, ale jistě by to bylo jako v pohádce!

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Nukleární komunikátor

  Úvodní poznámka: 

  Tak jo s tímhle sem měl možná větší potíže než s bicáčkem kupodivu :D

  Drabble: 

  „Máme tu pro vás ještě novou hračku pane Bonde, než vyrazíte do akce!“ zastavil Q agenta 007 ve dveřích.

  „V této misi budete operovat poměrně dlouhou dobu v podzemí a pro udržení kontaktu s vámi jsme museli extrémně zvýšit vysílací výkon vašeho komunikačního zařízení. Zvýšenou spotřebu jsme kompenzovali pomocí radioizotopového termoelektrického generátoru. Ten z tepla vniklého při rozkladu plutonia-238 pomocí termočlánků vytvoří dostatek energie pro komuni…“

  „Q… Agent 007 už tu dávno není“ přerušila ho ve výkladu M.

  „Ale já mu ještě neřekl, jak se používá!“ zhrozil se Q.

  „Řekni vlkům, že jsem doma“ ozval se Bondův hlas z vysílačky.

  Závěrečná poznámka: 

  Miniaturní radioizotopové termoelektrické generátory se používaly v dřívějších dobách na pohánění kardiostimulátorů. Hlavní výhodou bylo to, že takový kardiostimulátor zvládl pracovat 87,7 roku!
  Atomový věk byl svým způsobem super :D

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Obalit si nervy

  Úvodní poznámka: 

  Tučné neurony jsou dobře fungující neurony... Teda asi :D

  Drabble: 

  V periferní nervové soustavě je dnes docela klid, elektroizolačním tukem oplácané axony se líně válí a nalévají se slušným koktejlem neurotransmiterů. Netuší však, že jejich dendrity začaly zachytávat informaci o urgentním stáhnutí bicepsu.

  „Alarm!!!“
  „Co se to tu u všech neuronů děje!“

  Volají zmatené axony.

  V tu ránu přes axony projde elektrický impulz do příčně pruhovaného bicepsového svalu a vyvolá jeho stáhnutí. To zrovna Arnold Schwarzenegger začal zvedat činku.

  „Hele, co se tam povalujete, už je tady další požadavek!“

  Pokřikují dendrity na zmatené axony.

  Axony ale zůstávají v klidu, protože se jim díky tukové zásobě výrazně zlepšila rychlost přenosu impulzů.

  Závěrečná poznámka: 

  Tak snad tenhle můj rychlokurz funkce neuronu dopadl dobře a nenapsal sem úplnou snůšku hloupostí!
  Pro lepší pochopení je zde obrázek stavby neuronu: https://www.mentem.cz/static-153/uploads/blog/illustrations/neuron.png

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Když dáš cihlu k tihle

  Úvodní poznámka: 

  Když už jsem z toho Slovácka, tak si trochu kopneme pro problematiky rozkladu sil na klenbě ve sklepě od samotného zednického mistra sklepů - sklepmistra!

  Drabble: 

  V Polešovicách si zrovna v klidu mistr zedník stavjá z tihel kvelb na novém sklepě a v tu ranu za ním přijde taký ušmůraný sopláň, co ho začne od práce bavit blbýma otázkama.

  „Strýcu a proč nemože mět ten sklep rovný strop?“

  „Podivaj sa, že tys ty šušňu nedával ve škole pozor. To nevíš, že když se tadyk na ten kvelb nasype hlina, tož sa pak všecka ta váha díky tomu tvaru rozloží do stran a nespadne to. Včil už ňa nezdržuj, zachvílu mám fajront a mosím tu eště něco dodělat“

  Klučina poděkoval a šel si zase lůšňat po dědině.

  Závěrečná poznámka: 

  Takový malý slovníček:
  kvelb - klenba, oblouk
  tihla - cihla
  sopláň - malý kluk
  fajront - konec směny
  lůšňat - chodit sem a tam

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Bez filtru by to nešlo soudruhu

  Úvodní poznámka: 

  Pro doplnění... Křemíkový wafer je 300um tenký plátek odřezaný z velkého monokrystalu. Ten se pak dále upravuje a na jeho povrchu vznikne několik desítek integrovaných obvodů. Vzhledem k velikosti spojů v řádech nm-um, dokáže tak i malé pylové zrno způsobit katastrofu ve výrobě a je potřeba striktně dodržovat čistotu.

  Vypadá asi nějak takto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/12-inch_silicon_wafe...

  Drabble: 

  Je krásný den, v Piešťanech zrovna kvete pelyněk a vír roznáší jeho pyl po okolí. Pár zrníček pylu se doletělo podívat i do nově postavené továrny Tesly, kde se právě pokoušejí okopírovat integrovaný obvod dovezený ze západu.
  Technici odbrousili ochranné pouzdro a pod elektronovým mikroskopem nasnímali vnitřní strukturu čipu, podle které nakreslili okopírovaný motiv pro výrobu. Ten potom s velkou radostí předali kolegům do výroby.
  Jenže ouha! Všechny vyrobené kusy na drahém křemíkovém waferu jsou vadné. Zvědavá zrníčka pylu se totiž díky chybějící filtraci vzduchu dostala do struktury křemíku. Od té doby soudruzi věděli, že zanedbávání údržby filtrace se nevyplácí.

  Závěrečná poznámka: 

  A podle ukecaného učitele na střední se tohle opravdu mělo stát!

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Aktivní dým

  Úvodní poznámka: 

  Baví se spolu dvě aktivní součástky - tranzistor a usměrňovací dioda.

  Drabble: 

  „Ty tranzistore, slyšel jsi někdy o elektrickém zkratu? Říkají, že je docela nebezpečný…“

  „Bláznivá diodo! Na to, jak jsi stará, jsi nikdy neslyšela o tom, že o zkratech se zásadně nesmí mluvit!?“

  „A to jako proč, co se mi může stát?“

  „Jsi přeci aktivní součástka a pro svou funkci nutně potřebuješ aktivní dým. Ten v tobě drží tvoje pouzdro, které při zkratu praskne. Aktivní dým potom unikne a to bude tvůj konec!“

  „To musí být nějaká pověra, ne?“

  „Víš kolik svých bratrů jsem už viděl na stole tohoto šílence zemřít… Je jenom otázka času, kdy něco podobného potká i tebe!“

  Závěrečná poznámka: 

  Až přijdete na způsob, jak aktivní dým do aktivních součástek zase naplnit, dejte vědět. Někdy by se to fakt hodilo haha

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Jedna jehla a dva kanály

  Úvodní poznámka: 

  U tohoto tématu mi jako jedna z prvních věcí přišla na mysl ostrá jehla z gramofonového přehrávače. Princip přehrávání gramofonové desky myslím všichni tak trochu znáte, ale přemýšleli jste někdy nad tím, jak jednou jehlou v jedné drážce dokážeme odlišit dva kanály pro stereo nahrávky?

  Drabble: 

  Od objevu záznamu zvuku v roce 1878 mistrem Edisonem, byla vždy snaha zaznamenávat zvuk ve dvou kanálech, protože každé naše ucho slyší něco jiného a poslech je pak více přirozený. Bylo několik pokusů, které využívaly komplikované konstrukce pro více drážek a jehel. Naštěstí tyto výtvory zůstaly jen u prototypů! Až v roce 1934 se podařilo v Bellových laboratořích vyvinout systém, kdy se jeden kanál snímá pohybem jehly do stran a druhý kanál je zanesen do pohybu nahoru a dolů. Teprve o 24 let později se povedlo tento princip dostat na trh a přehráváme si takto gramofonové desky až do dnes.

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Studený spoj

  Drabble: 

  Také se vám někdy stalo, že něco přestalo fungovat a když jste s tím praštili, tak se to záhadně samo opravilo? Seznámím vás s pojmem „studený spoj“, který je noční můrou všech elektrotechniků. Jedná se o nedokonalé elektrické propojení, které vzniklo už při výrobě, nebo se stářím udělala v nějakém místě prasklina. Je to porucha jako každá jiná, jen tady tato se je pěkně falešná a vypočítavá potvůrka. Po většinu času je totiž skrytá, ale stačí, aby se například změnila okolní teplota a neštěstí je na světě. Díky takto náhodnému projevu poruchy je vždy velký problém chybu tohoto typu odhalit.

  Závěrečná poznámka: 

  Tak až vám příště nepůjde přepnout program v televizi, nebo se vám zblázní super digitální mikrovlnná trouba, můžete podezřívat nového viníka, který se pod falešnou identitou snaží tvářit, jakoby by bylo všechno v pořádku.

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Elektrolytické kondenzátory - zkáza elektroniky

  Úvodní poznámka: 

  Také se vám zdá, že všechny vaše rádia či repráky časem začnou brumět a nehrají tak dobře jako dřív? Všechno má své vysvětlení!

  Drabble: 

  “Líp už hrát nemůžeš.” To zrovna technik kontroly kvality nalepil štítek na nový zesilovač. Svému novému majiteli dělal zesilovač velkou radost, při poslechu hudby. Vděčil za to především velkému množství elektrolytických kondenzátorů, které, díky své velké kapacitě, udržovaly všechna důležitá napětí v zesilovači pevné jako skála. Jak šel čas, zesilovač si začal všímat podivných věcí... Zvuk, co z něho vycházel, už nebyl tak křišťálově čistý jako dřív, ale podivně bručel padesáti hertzy. Při jeho výrobě byly totiž použity nekvalitní elektrolytické kondenzátory, jež přišly o svou kapacitu. Ty měly nakonec za vinu to, že chudák zesilovač musel být vyhozen do elektroodpadu...

  Závěrečná poznámka: 

  Pokud vaše zvukotechnika trpí podobnými příznaky, nemusíte ji hned házet do elektroodpadu. Kondenzátory se dají relativně snadno vyměnit ;)

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Těžké ionty nám pomohou vylepšit brýle

  Úvodní poznámka: 

  Protože je venku už docela hezky a slunce je fakt ostré je na čase si trochu vylepšit brýle!

  Drabble: 

  Jako správný vědec nemáte dost peněz na pořízení kvalitních brýlí se skly lesklými jako zrcadlo, ale čirou náhodou máte přístup k vakuové komoře na katodové naprašováni? Popíšeme si tedy postup výroby módního doplňku, který vám bude nejlepším přítelem při slunečných dnech. Vložíme tedy své levné brýle z tržnice do vakuové komory a necháme vývěvu čerpat na vakuum v řádech jednotek pascalů. Do komory vpustíme trochu pracovního plynu a před terčem zapálíme doutnavý výboj. V pracovním plynu se budou vytvářet těžké kladné ionty, které budou bombardovat terč na negativním potenciálu. Odprášený materiál ulpí na brýlích vytvoří velmi tenkou poloprůhlednou vrstvu kovu.

  Závěrečná poznámka: 

  Naprašováním vhodných materiálů můžeme vytvořit i velmi tenké vrstvy, které jsou zcela průhledné. Brýlím propůjčují vlastnosti jako odolnost proti zapaření nebo filtraci UV záření ;)

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Proces oživování

  Úvodní poznámka: 

  Psáno v posteli s horečnou v mírném deliriu, tak moc neručím za to co jsem vyplodil. Každopádně zkoušet v tomhle stavu jako technik vytvořit verše byla hned dvojitá výzva.

  Drabble: 

  Klika cvakla, dveře letí-
  bastlíř vchází do dveří.
  Výbojku si v dílně rozsvítí
  a přemýšlí, zda se mu poštěstí.

  Dlouhé týdny neúspěchů
  většinou ve formě výbuchů.
  Přinášejí cenné zkušenosti,
  jež zlepšují jeho dovednosti.

  Jako stoupá teplota pájecí stanice,
  bastlířova nerozvita nezůstává pozadu.
  Především když osazuje drahé polovodiče,
  jež špatně zapájeny přinášejí další závadu.

  Vrabčí hnízdo na stole,
  důvěry moc nevzbuzuje.
  Okamžik prvního zapnutí,
  může znamenat poslední vydechnutí.
  Z obav o svůj holý život,
  pod stolem se krčí jako idiot.

  Tenhle výtvor opravdu žije!
  Bastlíř se od ucha k uchu směje.
  Tento den se velmi vydařil,
  neboť všechny předchozí výbuchy odčinil.

  Závěrečná poznámka: 

  Na korekturu sem už bohužel nenašel sílu, tak snad se dám brzo do kupy ;)

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Radarová technika dob minulých

  Úvodní poznámka: 

  Zajímalo vás někdy jak se vytvářely v dobách minulých velmi výkonné vysokofrekvenční signály pro radarovou techniku? V tomto drabblu se to třeba dozvíte! (možná i něco maličko víc)

  Drabble: 

  Obsluha vojenského radaru si zrovna převzala svou noční směnu po desáté hodině. Mladý vojín se dívá do žhnoucích tyratronových lamp a přemýšlí nad jejich funkcí. Tyratron nemá uvnitř vakuum jako většina elektronek, ale je naplněn deuteriem pod vysokým tlakem. Díky deuteriovému médiu tyratron operuje na řádech desítek tisíc voltů a mezi anodou a katodou vzniká takzvaný Townsendův výboj. Strmost nárůstu proudu dosahuje až sta gigaampér za vteřinu. Takto strmý impulz nám dle Fourierovy transformace vytvoří frekvenci vhodnou pro radar. Bohužel při funkci tyratronu vzniká i silné gama záření. To se stalo vojínovi osudným, neboť nahlížet za bezpečnostní přepážku není dovoleno.

  Závěrečná poznámka: 

  Jaké nám z toho plyne ponaučení? Tyratron je dobrý sluha, ale zlý pán!

 • Obrázek uživatele Dr. Dark Current

  Elektrony a jejich únik z potenciálové jámy

  Úvodní poznámka: 

  Taky jste v noci vyfotili vaším super mobilem fotku a byla plná malých bílých teček? A co když vám povím, jak tyhle tečky vznikají!

  Drabble: 

  Byl jeden velký a zlý CMOS snímač, na který dopadaly osvobozující fotony. Povrch snímače byl poset hlubokými jámami o velkém potenciálu, na jejichž dně se krčily uvězněné elektrony. Vždycky, když k nim přiletěl foton samou radostí z dodané energie se několika elektronům podařilo dostat ven. Snímač pak hlídal, kolik elektronů uniklo a předával tuto informaci centrálnímu mozku fotoaparátu, který tvořil fotografie. Jenže ouha přišla noc a elektrony stále unikaly i bez pomoci fotonů. Snímač totiž netušil, že elektrony tajně studovaly kvantovou fyziku a přišly na způsob, jak uniknout pomocí techniky tunelování.
  Něco je určitě špatně… Moje fotka vypadá naprosto příšerně!

-A A +A