Jak to bylo se southamptonským spiknutím

Obrázek uživatele Čespír

Milí čtenáři,
žiju. To jen Keneu mě drží zkrátka. Ona řekne: "Klidně si překládej, já jdu spát," a myslí si, jak je benevolentní. Takže z té rozpřekládané povídky, kterou jsem sliboval, mám asi šestinu a budu ji zveřejňovat na pokračování u Keneu na blogu. Ale díky prokrastinaci se mi povedlo napsat i dokončit krátký, a věřím že i humorný, útržek o southamptonském spiknutí, kterým jsem si z překládaného fandomu chtěl udělat legraci. Takže příjemnou zábavu a mrkněte se ke Keneu, do jakých sítí se zamotávají čestní mužové.

Fandom: Jindřich V.
Přístupnost: neomezená
Shrnutí: dávejte si pozor, koho si přizvete ke spiknutí. A na druhou stranu, dávejte si pozor, koho si berete do postele.
Prohlášení: dílo Williama Shakespeara je už nějaký čas volné, z čehož mám nezměrnou radost.
Varování: nespisovný jazyk, smrt postav a několikadenní škytavka.
Poděkování: co nevím přímo od Shakespeara, to mi poradila anglická Wikipedie. A taky mnohokrát děkuji za možnost zveřejnit dobročinnost se zpožděním.

Když je vám třiadvacet, tak sice ještě spadáte do kolonky mladý a blbý, ale zodpovídáte za své činy. A když žijete ve středověku jako já, tak už třeba deset let. Na to, že byste propařili mládí, můžete rovnou zapomenout. Teda pokud zrovna nejste bratránek Harry. A když už je o něm řeč, měl bych se vrátit k té zodpovědnosti. Protože někdy jde o víc než jen o vás. A já mám teď na triku pitomý nápad svého švagra.
*
Víte, to bylo tak:
„Edmunde, jakou větší životní příležitost bys chtěl?“
„Životní příležitost? Mně to přijde spíš jako šance nechat se zabít.“
„Všechno je dokonale naplánováno. Stačí ti kývnout a do měsíce je z tebe král.“
Jo, jasně, kývl jsem. Čistě proto, abych zjistil, co má za lubem. A vyzvu na souboj každýho, kdo bude tvrdit opak.
*
(31. července 1415)
„Dozvěděl jsem se o spiknutí, Vaše Veličenstvo.“
„A jak ses o něm dozvěděl, bratranče?“
To je celý on. Neptá se, co mu hrozí, kdy mu to hrozí, ale rovnou vyšetřuje, kdo za tím stojí. Zaváhal jsem, ale teď už nejde couvnout.
„Švagr mi nabídl… Přišel a nabídl mi Vaši korunu, můj pane.“
Víte, jak má Harry v očích ty šibalský ohníčky? Tak teď se rozhořely trochu víc. Asi jako když podpálíte město. Nechám ho chvilku plápolat, však on zhasne, až mu to dojde. Tři, dva, jedna…
„Který švagr?“
To jsem se vám zapomněl zmínit. My ve středověku máme fakt hodně příbuzných. Malovat rodokmen naší rodiny, to chce opravdu velkej pergamen. Nejlíp ze slona. To je ta přerostlá potvora z bestiáře, kdybyste nevěděli.
„Cambridge.“
To je v klidu, Richarda stejně nikdo z rodiny nemá rád. Zvlášť co se podruhý oženil. Horší bude Harrymu říct, s kým to Richard táhnul.
„Předpokládám, že to nevymyslel sám. Kdo dál?“
„Oni za to můžou hlavně Francouzi, Veličenstvo. No a z našich ještě Tomáš Grey a…“ dramatická pauza, „Henry Scrope.“
No dobrá, asi jsem mu to měl říct nějak jemněji, ale nemůže takhle vytřeštěně zírat navěky! Aspoň si dá příště většího majzla, s kým leze do postele. Pokud si tam teda rovnou nepozve nějakýho Frantíka.
„A tvá role v celé té věci? Jsi mi opravdu věrný, nebo se jen snažíš zachránit si krk?“
Sakra, ten se oklepal pěkně rychle. Jak jsem cestou sem na Portchester žvanil něco o tom souboji, samozřejmě mě ani nenapadlo takhle přesvědčovat krále. Tady holt místo rukou musí mluvit jiný končetiny. Kleknu si a pustím se do vysvětlování.
*
(1. srpna 1415)
Tak už je zavřeli. Zajímalo by mě, proč tak škytám. Jestli zůstanou ještě pár dní naživu, proklejou mi potomstvo nejmíň na sto let dopředu.
*
(2. srpna 1415)
Popravili Greye, u severní brány. Štěstí, že Southampton nemá každou bránu na jinou světovou stranu. To by Harrymu chyběl jeden spiklenec a já bych dostal strach. Teda, já mu to vyložil, jak nejlíp jsem uměl, ale on neřekl á ani bé a šel si to napřed vyřídit s ostatníma.
*
(4. srpna 1415)
Pořád škytám. Abych vůbec nějaký to potomstvo měl!
*
(5. srpna 1415)
Popravili i ty druhý dva. Taky na severu. Akorát Scropa napřed vzali na „výlet“ přes celý město. Harry se pak zavřel u sebe a nechce s nikým mluvit. Tvrdí, že plánuje tažení.
*
(6. srpna 1415)
Stále škytám, ale teď na mě asi myslí Harry. Jde do tuhýho.
*
(7. srpna 1415)
Dostal jsem milost a dokonce můžu jet s Harrym do Francie. Vyplouváme za čtyři dny. Hurá!

Podporuji: 
Tato povídka podporuje občanské sdružení Centrum podpory podnikání Praha - První dny na svobodě. Podpořit jej můžet smskou ve tvaru: DMS PRVNIDNY na číslo 87 777. http://www.cppp.cz/podpora.html Na kachničku klikněte prosím pouze v případě, že jste odeslali DMS.
Fandom: 
o úroveň výš
345 users have voted.
Klikejte pouze, pokud jste odeslali DMS!

Komentáře

Obrázek uživatele Iantouch

To je tak plné optimistického pragmatismu, kterého je mi teď zapotřebí, že musím zatleskat. :-) Díky, díky, díky a po vejplatě pošlu i tu DMSku.

Obrázek uživatele Čespír

Ono je to takový mladý ucho, ale srdce i rozum má na pravém místě. A já byl přes víkend tak zahrabán do všelikého patosu, že jsem to také potřeboval. Moc děkuji za komentář, udělal mi radost.

Obrázek uživatele Danae

Jé, to se mi líbí :D A na překlad se moc těším!
Obrázek uživatele Čespír

Ano, já se také těším, až to bude přeložené. :)

Obrázek uživatele Owes

Super! :-) Moc jsem se pobavil. To jsem na ten svůj mor potřeboval.

Obrázek uživatele Čespír

Koukám, že jsem objevil druhou možnost pomoci potřebným při této příležitosti. Nebo jste se s Iantouchem domluvili. :)

Obrázek uživatele Owes

S Iantouchem se domlouváme na jiných věcech :D Ne, v posledních pár dnech se o mě pokouší ošklivý mor a v takové situaci není nic lepšího než takovýhle humor. :-)

Obrázek uživatele Čespír

Tak ať mor brzy porazíš.
*brouká si*

Obrázek uživatele Owes

To je výborný song! :D Mor je na ústupu.

Obrázek uživatele Rya

Tohle je tak parádně napsané, že bych si s chutí četla dál... a dál... a dál... :-)

Obrázek uživatele Čespír

Hm, hmm... Když si představím to množství informací, které jsem o druhé jindřichiádě absorboval, uvědomím si, že materiál tam rozhodně je. Ale napřed dopřeložím Ceremonies. A nebudu nic slibovat, protože Keneu je hrozná slibotechna a ono je to nakažlivé. Díky za pochvalu.

-A A +A